Výraz morfogenéza je zložený z dvoch slov: Morphé-tvar a Genesis-vznik.
V mojej práci sa zaoberám tvorbou a procesom vzniku fotografického obrazu v súvislosti so štúdiom rituálov našich predkov. Vieme o nich pomerne málo, i keď sa aj na ich základe vyformovala súčasť našej lokálnej histórie.
Keďže slovo morfogenéza má pôvod v botanike, tak som sa pri mojej práci snažila čo najviac využívať prírodné spôsoby tvorby, nakoľko aj samotné pohanské rituály našich predkov boli úzko späté s prírodou ako takou a odpozorovaním jej zákonitostí. Používala som rôzne spôsoby tvorby obrazového diela, napríklad pomocou liečivých bylín, kostí, lebiek a iných prírodnín, ktoré sa v minulosti používali pri rôzných obradoch a rituáloch alebo liečivých procesov.
Aký je vzťah fotky a rituálu?
Mojou odrazovou doskou bola technika kyanotypie – technika “fotopraveku” .
Procesualita.
Kyanotypie som následne scenovala, množila, akoby som generovala ďalšie tvary vychádzajúce z predošlého tvaroslovia. S obrazom som pracovala prelínaním a vrstvením rôznych fotografií pomocou pauzovacieho papiera. Kyanotypie som neskôr tónovala pomocou rôznych prírodnín.
Fotografie teda využívam ako stopy po už spomínaných obradoch a rituáloch. Rituály pretváram do fotografie množením alebo generovaním ďalších a ďalších tvarov/ stôp.
V práci najdete aj fotogramy osvecované ohňom či mesačným svitom. Prerušovala som ich v mesačnej vode, čo je energeticky nabitá voda vplyvom mesačného splnu.
Počas Červivého splnu, ktorý bol piatok 18. marca, som vykonala obrad očistného rituálneho kúpeľa, v ktorom som zachytila stopy po očiste.
Je to len premena manifestácie do skutočnosti?
V ďalšej časti sa môžete pozrieť na dokumentáciu vrchu Sitno. (1-popis dole).
Od detstva som rada čítavala povesti a legendy. Keďže sme často navštevovali Banskú Štiavnicu a ja som si obľúbila jej čarovnú atmosféru, zaujala ma práve legenda o čarodejniciach z Banskej Štiavnice. Mnohé ženy ktoré rozumeli zákonom vesmíru a bylinkám, považovali v minulisti za nebezpečné čarodejnice. Istá Barbora sa k čarodejníctvu hlásila. Spolu so slúžkou Gajdošovou chodili spolu pravidelne k Sitnu, aby tam pokrikovali na diabla a žiadali od neho moc. Či už prechádzky k Sitnu priniesli Barbore želaný výsledok, alebo mali nakoniec len turistický význam, pramene neuvádzajú.
V kynanotypiách môžete nájsť liečivé bylinky, ako napríklad – papraď samčiu, levanduľu, brezu, šalviu, ružu, skalnicu strechovú, žihľavu či cesnak, ale aj iné prírodniny, ktoré sa používajú dodnes v rôznych rituáloch a obradoch – napríklad vajíčko, vlasy, chlpy ale aj kosti či lebky. Ďalším významným aspektom je soľ. Ja som používala rituálnu soľ ktorá pohlcuje zlú energiu. Použila som soľ, ktorá bola použitá na ochranu nášho domu.
Často môžete v mojej práci nájsť kruh alebo špirálu. Kruh je symbolom, ktorý znázorňuje dokonalosť a celistvosť. Kruh sa používa ako ochrana, ako nádoba k udržaniu energie a aj ako posvätný priestor.
Špirála zas symbolizuje cestu nekonečna a duchovný rozvoj.
Červená farba dodáva človeku duchovné zakotvenie, vitalitu, stabilitu a najmä vzťah k Zemi. Ako farba krvi je spojená so životom, smrťou a plodnosťou.
Ak Vás téma liečivých bylín zaujala, môžete si pri vstupe v Knihe symbolov, ktorú som vytvorila, prečítať o vplyve a význame jednotlivých bylín a rituálov.
Počas prehliadky Vás bude sprevádzať ambientná hudba spolu s odriekavaním zaklínadla, proti vstupu negatívnej energie do kruhu.
______________________
1. Sitno najvyšším vrchom pohoria Štiavnické vrchy.Veľmi pravdepodobná je keltská etymológia vrchu Sitno. Gaelské adj. sith znamená nadprirodzený. . Po staroírsky siothán a gaelsky sìthean je hora, pahorok. Gaelské sìthean má v angličtine aj ďalší význam: a fairy hill = čarovná hora. Podľa keltskej mytológie vo vrchoch s týmto menom boli podzemné priestory, v ktorých bývali čarovné, nadprirodzené bytosti. Povesť o sitnianskych rytieroch v útrobách hory presne zodpovedá keltskému sìthean. Sitno bolo zrejme od staroveku považované za čarovnú horu. Na miestach s týmto menom často bývali predkeltské pohrebiská, čo je i prípad Sitna.
3. roč.
Bc.
Ateliér fotografia, realita konštrukcia
Fotografia a nové médiá
nataliaangletova@gmail.com
Ďalšie príspevky študentky*ta
Ďalšie príspevky z katedry