Reštaurovanie kazuly z 18. storočia zo zbierok Šarišského múzea v Bardejove
Kazula (kňazské omšové rúcho) je zbierkovým predmetom v Šarišskom múzeu v Bardejove a bola datovaná do obdobia 18. storočia. Autor a rovnako aj pôvod kazuly je neznámy. Bývalou provenienciou je Richvald v Bardejovskom okrese. Základným materiálom je biele plátno, na ktorom sú hodvábnymi niťami vyšívané florálne motívy . Na zadnej strane je vyšívaný monogram IHS kovovými niťami. Celý obvod kazuly lemuje tkanica z kovových niti.
Reštaurovanie prebieha v rámci spolupráce Vysokej školy výtvarných umení, Šarišského múzea v Bardejove a Slovenského národného múzea-Historického múzea. V zimnom semestri bol realizovaný reštaurátorský výskum, na základe ktorého bol navrhnutý postup reštaurovania.
Technologické cvičenie skeletovania výšivky a tkaniny
Výšivka je datovaná do obdobia 18. storočia. Bola zhotovená technikou Maľba ihlou. V minulosti bola prenesená na druhotnú vzorovanú hodvábnu tkaninu, s viacerými druhotnými zásahmi. Presný účel výšivky v minulosti nie je známy, no na jej povrchu sa nachádza množstvo škvŕn, z ktorých väčšina bola spôsobená voskom.
1. roč.
Mgr.
Ateliér reštaurovania textilu
Reštaurovanie
dkostolnikova@gmail.com
Ďalšie príspevky študentky*ta
Ďalšie príspevky z katedry